Ochrona IP66 / 67 w przyrządach pomiarowych

 

Jeśli nasz przyrząd pomiarowy oznaczony jest takim znakiem lub w instrukcji obsługi zawarta jest informacja o stopniu ochrony np. IP67 oznacza to, że przyrząd, który trzymamy w ręku, możemy np. zanurzyć w wodzie na głębokości do 1m.

Przyznam, że nie próbowałem takiego eksperymentu, ale może kiedyś odważę się ponurkować w stawie z suwmiarką w ręku mierząc ślimaki :), ale do tego użyję suwmiarki z IP68.

A tak na poważnie to muszę podkreślić, że co do zanurzania suwmiarki na głębokość 1m możne wydawać się absurdalne, ale już np. co do telefonu komórkowego to niekoniecznie.

Pamiętajmy, że stopień ochrony IP stosowany jest nie tylko w przyrządach pomiarowych, ale także (jak nie głównie) we wszelkiej maści urządzeniach elektronicznych, czy elektrycznych. Rozpatrując ochronę IP mamy na myśli bezpieczeństwo użytkownika takiego urządzenia, która jest sprawą nadrzędną, dopiero w drugiej kolejności chodzi o niezawodność.

Poniżej zestawienie co oznaczają poszczególne oznaczenia.

IP– stopień ochrony (International Protection, Ingress Protection) przed penetracją czynników zewnętrznych, pierwsza cyfra oznacza odporność na penetrację ciał stałych, a druga na wnikanie wody.

Pierwsza cyfra znaczenie cyfry druga cyfra znaczenie cyfry
0 brak ochrony  0  brak ochrony
1

chronione przed obiektami większymi niż 50 mm

1 chronione przed pionowym strumieniem wody
2 chronione przed obiektami większymi niż 12 mm 2 chronione przed pionowym strumieniem wody jeśli przedmiot jest obrócony o max. 15o
3 chronione przed obiektami większymi niż 2,5 mm 3 chronione przed pionowym strumieniem wody jeśli przedmiot jest obrócony o max. 60o(natryskiwanej)
4 chronione przed obiektami większymi niż 2,5 mm 4 chronione przed wodą padającą na przedmiot ze wszystkich kierunków (rozbryzgiwanej)
5 chronione przed kurzem 5 chronione przed strumieniami wody (lanej strugą)
6 całkowicie szczelne 6 chronione przed silnymi strumieniami wody
    7 można zanurzyć do głębokości 1 metra (zanurzenie krótkotrwałe)
    8 chronione przed efektem długotrwałego zanurzenia (zanurzenie ciągłe) wg. uwag producenta

Oznaczenie stopnia ochrony IP składa się z dwóch do czterech znaków z uwagi na poruszane problemy w Dziale KJ skupię się na dwóch pierwszych znakach.

Jak to w życiu bywa coś za coś, przyrządy z grupy IP65, 66 czy 67 nie nalezą do tanich, co za tym idzie niechętnie są kupowane przez właścicieli małych firm. I tu należy zadać pytanie, co daje nam tak naprawdę ochrona IP takiego przyrządu pomiarowego czy urządzenia?

Każdy pracownik produkcyjny lub kontroler jakości przyzna, że praca na warsztacie szczególnie przy obróbce skrawaniem lub na spawalni wiąże się z brudem, kurzem, wilgocią (borol, pot, itd.), wymaga to pracy w rękawicach lub częstego mycia dłoni. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić kontrolera w rękawicach „łapiącego setki” suwmiarką elektroniczną lub ramieniem pomiarowym, tak więc pozostaje nam mycie i tu pojawia się problem natury logistycznej, najczęściej detal mierzony znajduje się w drugim końcu hali produkcyjnej co umywalka, lub po prostu jej brak.

I co?

I teraz pozostaje nam właśnie ta suwmiarka z IP67 (mitutoyo moja ulubiona), która mnie jeszcze nie zawiodła.

 

Czepiłem się tej suwmiarki, ale dotyczy to wszystkich elektronicznych przyrządów pomiarowych, które stosujemy w KJ.

Koszt suwmiarek tego typu to ok. 800zł za L-150mm i 1800zł za L-300.

Wybierając przyrządy pomiarowe do kontroli należy również pamiętać o ochronie IK, która dla odmiany określa wytrzymałość danego przedmiotu na uderzenia.

Oznaczenie IK określa stopień ochrony przed uderzeniami mechanicznymi, im większa cyfra za znakiem IK tym większa wytrzymałość na uderzenia w (J). Ochrona ta nie jest tak popularna w przyrządach pomiarowych jak IP, ale zapewne w wyścigu firm produkujących „pomiarówkę” już niedługo zaczną się pojawiać i te znaki.

Tak więc wybierając przyrządy do Działu Jakości, sugerujmy się właśnie jakością i trwałością wykonana, a nie jak to często bywa ceną.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *